Hangi Siteler İçin Kiralık Sunucu Kullanılmalı?

Comments · 2635 Views

Öncelikle kiralık dedicated sunucunun ne olduğunu kavrayalım.

Öncelikle kiralık dedicated sunucunun ne olduğunu kavrayalım. Bu sunucu paylaşımsız olup sadece tek bir kullanıcıya tahsil edilmiş sunucular olup yönetimi tel elden gerçekleştirilmektedir ancak her web sitesi için kullanmak uygun olmayıp belirli şartlarda kullanılmalıdır. Bu şartları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Webmasterlar ilk etapta paylaşımlı sunucular ile işe başlar iken ilerleyen zamanlarda paylaşımlı sunucular yetersiz kaldığı vakit paylaşımsız sunuculara geçerler.
  • Belirli dönemlerde trafiği artan web siteleri bu dönemlerde kiralık sunucu kullanmalıdır. Örnek olarak üniversite puanları sitesi normal zamanlarda fazla ziyaretçisi olmaz iken üniversite tercih zamanında siteye girecek ziyaretçi sayısında büyük artış olacaktır. Bu zaman dedicated sunuculara geçmeleri önerilir.
  • Kişisel verilerini sunucu içerisine yükleyecek kişilerin mutlaka paylaşımsız sunuculara yüklemesi önerilir.
  • Video paylaşımı yapacak sitelerin bant genişliği yüksek olmalıdır. Bu nedenden dolayı paylaşımlı sunucular yetersiz kalacaktır. Bu tarz sitelerin dedicated sunucu kullanması gerekir.
  • Büyük yatırımların yapılacağı hızlı büyümesi öngörülen sitelerin kullanması önerilmektedir.
  • Daha güvenli olması nedeniyle e – ticaret sitelerinin mutlaka paylaşımsız sunucularda yer almaları gerekmektedir.

Sunucu kiralayacağınız firmanın seçimini özenle yapmalısınız. Aksi takdirde birçok problemle karşı karşıya gelebilirsiniz. Bu durum ise sitenizin zarar görmesini ve zaman kaybı yaşamanıza neden olabilir. Hele de gelirli web siteleri için bu durum daha kötü sonuçlara yol açabilir. XXX (SİTE ADI) ndan güvenli ve kaliteli bir şekilde sunucu kiralayabilirsiniz.

Comments