Dinozorlar hakkında az bilinen şeyler

Comments · 218 Views

Dinozorlar, bugüne kadar yavaş yavaş keşfedilen sayısız ilginç gizemle, dünyadaki en ünlü antik yaratıklardan biridir.

  1. Dinozorlar... çok zeki yaratıklar değiller

Nispeten büyük bir vücuda sahip olmalarına rağmen, dinozorlar küçük bir beyne sahip oldukları için doğuştan zeki değillerdi. Örneğin, 2 ila 3 ton arasında ağırlığa sahip olmasına rağmen, dinozor Stegosaurus'un sadece ceviz büyüklüğünde küçük bir beyni vardı.

Resim kaynağı: Boyamaonline.com

Peki ya en zeki çocuklar? Troodon'dan söz edilmiş olmalı, çünkü beyinleri tavuk yumurtası büyüklüğündeydi. Belki de Troodon'un bir yırtıcı statüsü ile nispeten aktif, yaramaz olarak tanımlanmasının ve Stegosaurus'un nispeten yavaş tepki verme kabiliyetine sahip bir dinozor olarak kabul edilmesinin nedeni budur?

2. Neden hızla Dünya'da baskın tür haline geldiler?

250 milyon yıl önceki Mezozoik çağda türlerin %90'ı yok oldu. Dinozorlara gelişmek için özgür bir ortam sağlayan budur. İkinci yıkım 210 milyon yıl önce Triyas döneminin sonunda aniden meydana geldiğinde, dinozorlar rekabet dışı kaldı ve hızla baskın tür haline geldi.

3. Neden bazı dinozorlar 2 ayak üzerinde yürürken diğerleri 4 ayak üzerinde yürür?

Dinozorların ortak özelliklerinden biri, ön bacaklarının her zaman arka ayaklarından daha kısa olmasıdır. Böylece tüm dinozorlar teorik olarak arka ayakları üzerinde düz yürüyebiliyorlardı. Ancak, neden çoğu bitki yiyen dinozor değil?

Dinozor boyama sayfasi

Buradaki cevap "ağırlık" faktörüdür. Temelde çok büyümüş ve ağırlaşmış bir bedene sahip olmak onları 2 ayak üzerinde duramayıp 4 ayak üzerinde yürümeye geri dönmeye zorlamıştır.

Daha fazlasını görün: İki yaramaz dinozorun boyama resmi

  1. Dinozorlar yumurtalara nasıl bakar?

 

Bilim adamlarının bulduğu fosillere göre, dinozorlar yumurtalarını yerin derinliklerine kazılmış bir yuvaya yumurtlamış ve düzenli daireler halinde bırakmışlardır. Ama ilk başta, bilim adamları, çoğu sürüngen gibi onlara bakmadıklarını, sadece yumurtladıklarını düşündüler. Ama sonunda, yuvalarını kaplayan dinozor iskeletleri bulduklarında dinozorların kuluçka dönemi olduğunu anladılar.

5. Dinozorların ataları onlara kıyasla çok küçük müydü?

Araştırmaya göre, ilkel sürüngen grubu Archosaur'a ait dinozorların atası - Lagosuchus, sadece bir tavşan büyüklüğündeydi: 50 cm uzunluğunda, 100 gram ağırlığında, sonraki dinozorlar gibi ön bacakları arka ayaklarından daha kısaydı. .

En ünlü antik dinozorun, yaklaşık 225 milyon yıl önce Triyas döneminde yaşayan ve 1991 yılında Arjantin'de keşfedilen Eoraptor ("şafak eşkıyası" anlamına gelir) olduğu düşünülmektedir. Sadece 1 m uzunluğa ulaşır ve sadece 11 kg ağırlığındadır.

Daha sonra, bilim adamları daha da küçük boyutlarda başka birçok iskelet buldular. En küçüğü muhtemelen Microraptor, sadece 40cm uzunluğunda ve bilinen en büyük 83cm iken, en büyük tür: Amphicoelias 60m uzunluğa kadar.

Bu dinozor hakkında keşfetmemiz gereken çok şey var, eğer resim yapmaya meraklıysanız dinozor boyama sayfalarımıza göz atabilirsiniz. Bu, arayan birçok gencin ilgisini çeken bir konu! Çevrimiçi olarak renklendirebilir veya indirip yazdırabilirsiniz.

Daha fazla gör:

 

 

 

Comments